Trening interwałowy

Przeprowadzone w ostatnich czasach badania jasno dowodzą, iż intensywny trening interwałowy okazuje się niezwykle skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej, pozbyciu się zbędnych kilogramów oraz wyrzeźbieniu naszej sylwetki. Warto w tym miejscu szczególnie podkreślić, że jeszcze do niedawna zalecano w tym celu  tylko i wyłącznie trening charakteryzujący się niską intensywnością.

Intensywny treningTrening interwałowy od lat stosują sportowcy, dążący do maksymalizacji swoich wyników w różnych dyscyplinach sportowych. Tego rodzaju wysiłek charakteryzuje się przeplataniem ćwiczeń o wysokim oraz niskim poziomie intensywności. Trening ten w znacznej mierze przyczynia się do wzmocnienia serca, poprawy naszej kondycji, zwiększeniu siły oraz wzmocnieniu naszego ciała. Jednym z tego typu treningów jest na przykład fartlek, a więc naprzemienne stosowanie szybkiego oraz wolnego biegu. Takie zasady można zastosować również w przypadku jazdy na rowerze czy podczas pływania.

Ogólnie przyjmuje się, iż trening aerobowy jest o wiele bardziej skuteczny, jeżeli chodzi o procentowe zużywanie kalorii z tłuszczu. Jednakże na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż ogólne pozbywanie  się tkanki tłuszczowej jest w znacznej mierze zależne od tego, co dzieje się w naszym organizmie po wysiłku. Wówczas następuje bowiem większe zapotrzebowanie na tlen, spowodowane przede wszystkim zużyciem energii zawartej w mięśniach. Taki deficyt jest uzupełniany po treningu i może trwać nawet do 48 godzin. W tym czasie więc nasz organizm korzysta z zapasów tłuszczu, jakie znajdują się w organizmie, niezależnie od tego, jaką czynność będziemy wykonywać. Trening interwałowy o wiele bardziej wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na tlen po wysiłku, niż ma to miejsce w przypadku aerobowego treningu o niskiej intensywności. W związku z tym okazuje się on  bardziej efektowny w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej.

Inną zaletą treningu interwałowego jest również fakt, że w znacznym stopniu poprawia on wydolność naszego układu oddechowego, a także krążenia. Kiedy trenujemy z większą intensywnością, nasze mięśnie będą zużywać coraz więcej tłuszczu na uzupełnienie niedoborów.

Wyróżnia się dwie podstawowe metody stosowane w przypadku treningu interwałowego. Po pierwsze jest to tak zwana metoda intensywna, która charakteryzuje się przede wszystkim stosowaniem niewielkiej liczby powtórzeń. W przypadku tej metody intensywność naszego wysiłku powinna osiągać od 90 do 95% maksymalnego tętna przeplatanego przerwami, w których to tętno spada mniej więcej do 60% tętna maksymalnego. Inna metoda, to tak zwany trening ekstensywny, charakteryzujący się większą liczbą powtórzeń, lecz mniejszą intensywnością wysiłku – 85% tętna maksymalnego. Przerwy powinny być krótsze, a pod czas nich tętno powinno spadać do 65% tętna maksymalnego.

Trening Interwałowy

O czym należy jeszcze pamiętać stosując trening interwałowy?

Bardzo ważne jest, aby wykonywać go nie częściej, niż co 48 godzin. Każdy tego rodzaju trening powinien być ponadto dobierany zgodnie z naszym aktualnym poziomem aktywności fizycznej. Wraz ze wzrostem tego poziomu, można go oczywiście odpowiednio modyfikować. Każdy trening interwałowy powinien być realizowany po całkowitej regeneracji naszego organizmu. Mogą go stosować tylko zdrowe i aktywne pod względem fizycznym osoby. Trening interwałowy okazuje się skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki niemu z całą pewnością zwiększysz swoją wytrzymałość i poprawisz ogólną wydolność Twojego organizmu. Ćwiczenia stosowane podczas treningu interwałowego powinny przede wszystkim angażować maksymalną ilość grup mięśniowych. Warto zadbać również o możliwie największe bezpieczeństwo ćwiczeń i ochronę przed kontuzją. Trening interwałowy może być bowiem dość trudny, zwłaszcza dla osób początkujących. Jeżeli decydujemy się na tego rodzaju trening, zadbajmy o dokładną kontrolę naszych wyników i regularny progres. Tylko wówczas bowiem okaże się on dla nas w pełni skuteczny.